„Mohu vrátit nepoužité zboží?“

Františka, 55 let, leden 2017

Františka si zakoupila v supermarketu vodní vysavač, který si v prodejně nerozbalila a doma  zjistila, že ji vysavač nevyhovuje.

Otázka:

„Mohu vrátit nepoužité zboží?“

Odpověď:

Možnost vrátit zboží, které bylo zakoupeno v „kamenné“ prodejně zákon neupravuje. Jiná je situace, když někteří prodejci vrácení zboží či výměnu zboží za jiné v určitých lhůtách umožňují, o čemž spotřebitele informují zpravidla na účtence či sdělením u pokladen. Jde o možnost jdoucí nad rámec zákona, proto si mohou stanovit různé podmínky (např. nepoužité zboží s originálními visačkami, vrácení v původním obalu a jiné) a spotřebitel má při splnění těchto podmínek na poskytovaný nadstandard právo. Prodejce pak nemusí vždy vracet peníze, ale může se zavázat například pouze k výměně či vrácení ceny formou kreditu na zákaznickou kartu či kupónu na další nákup.

Ve vašem případě je tedy vhodné zjistit, zda v prodejně, kde jste výrobek zakoupila, existuje v jejich vnitřních předpisech (obchodních podmínkách) možnost vrácení peněz nebo výměny zboží např. za jiné zboží ve stejné hodnotě. Prodejce není povinen přijmout zpět zboží, které jste u něj zakoupila.